Zavrieť

Porady

Dotácia z úradu práce

Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sk_saki Pozri príspevok
Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Ak ste nakúpili jednotlivé veci v hodnote do á 30 tis. Sk, teda nie sú DHM, mali ste účtovať priamo do VOZD. Na konci roka zaúčtujete prijatú dotáciu, vo výške čerpania do POZD. Ak ste použili celú dotáciu, tak ju celú zaúčtujete do POZD. Ak Vám však prejdú nevyčerpané prostriedky do nasledujúceho roka, tak postupujete v účtovaní ako v predchádzajúcom roku a to až do úplného vyčerpania dotácie...
1 0
LenkaDa LenkaDa

LenkaDa je offline (nepripojený) LenkaDa

Anja111 Pozri príspevok
Ak ste nakúpili jednotlivé veci v hodnote do á 30 tis. Sk, teda nie sú DHM, mali ste účtovať priamo do VOZD. Na konci roka zaúčtujete prijatú dotáciu, vo výške čerpania do POZD. Ak ste použili celú dotáciu, tak ju celú zaúčtujete do POZD. Ak Vám však prejdú nevyčerpané prostriedky do nasledujúceho roka, tak postupujete v účtovaní ako v predchádzajúcom roku a to až do úplného vyčerpania dotácie...
Prepacte za hlupu otazku ale co znamena skratka VOZD a POZD? Mam podobny problem, neviem ako zauctovat dotaciu prijatu koncom roku 2008 od uradu prace, este sme ju nestihli vycerpat a neviem, ako ju zauctovat v jednoduchom uctovnictve. Viete mi poradit ako zauctovat sumu, ktora sa uz pouzila na nakup zariadenia a sumu dotaciu, ktora ostala nevycerpana? Dufam, ze nevycerpana dotacia nie je predmetom dane z prijmu, tvori sa na to nejaka rezerva? Ako sa to cele uctuje? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved, nevieme si s tym dat rady...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

LenkaDa Pozri príspevok
Prepacte za hlupu otazku ale co znamena skratka VOZD a POZD?
VOZD-výdavok ovplyvňujúci základ dane
POZD-príjem -"-
0 0
LenkaDa LenkaDa

LenkaDa je offline (nepripojený) LenkaDa

Tweety Pozri príspevok
VOZD-výdavok ovplyvňujúci základ dane
POZD-príjem -"-
Dakujem za vysvetlenie skratiek. Ale neviete mi poradit aj so zvysnou castou otazky?
Neviem ako zauctovat dotaciu prijatu koncom roku 2008 od uradu prace, este sme ju nestihli vycerpat a neviem, ako ju zauctovat v jednoduchom uctovnictve. Viete mi poradit ako zauctovat sumu, ktora sa uz pouzila na nakup zariadenia a sumu dotaciu, ktora ostala nevycerpana? Dufam, ze nevycerpana dotacia nie je predmetom dane z prijmu, tvori sa na to nejaka rezerva? Ako sa to cele uctuje? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved, nevieme si s tym dat rady...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

1. celu prijatu dotaciu zauctujes ako PNZD (prijem neovplyvnujuci zaklad dane)

2. vsetky nakupene veci, na kt. bola dotacia urcena zauctujes ako VOZD

3. na konci roka ako uzavierkovu operaciu zauctujes vysku pouzitej dotacie do POZD (prijmy ovplyvnujuce zaklad dane)

-----

cize, ak dotacia bola napr. vo vyske 50tis (bod 1), kupene veci mali hodnotu 2tis (bod 2) tak v bode 3 bude zuctovana do prijmov ovplyvnujucich zaklad dane prave tych 2tis. Zvysok neovplyvnuje danovy zaklad.
0 0
inajana inajana

inajana je offline (nepripojený) inajana

zdravim samoukov-uctovnikov!
odpoved: ako zauctovat dotaciu z up, nakup pc do 30tis. a zvysok dotacie na konci roka (v JU, neplatca DPH) zaujima aj mna.
Naposledy upravil inajana : 27.12.08 at 15:59
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

odpoved je hned nad tvojou otazkou, treba len citat...
0 0
scubydoo scubydoo

scubydoo je offline (nepripojený) scubydoo

Mám otázku: Dotáciu som dostal vo výške cca 94tis. Kúpil som búracie kladivo za cca 35tis. Čiže kladivo dávam do odpisovania na 4 roky. Na konci roka dám do POZD (z dotácie) 35tis., alebo len výšku, ktorú odpisujem (cca 8750,-)
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

scubydoo Pozri príspevok
Mám otázku: Dotáciu som dostal vo výške cca 94tis. Kúpil som búracie kladivo za cca 35tis. Čiže kladivo dávam do odpisovania na 4 roky. Na konci roka dám do POZD (z dotácie) 35tis., alebo len výšku, ktorú odpisujem (cca 8750,-)
Dakujem
Z dotácie môžeš kupovať zariadenie len do 30 tis.SK (prepoč. na €. Pozri si zmluvu a podnikatelský plán.
0 0
scubydoo scubydoo

scubydoo je offline (nepripojený) scubydoo

V čl. 4 Oprávnené náklady ods. 2 sa píše (v mojej dohode):
"Za oprávnené náklady môžu byť považované len výdavky, ktoré vznikli príjemcovi najskôr v deň podpísania dohody a nie sú považované za neoprávnené podľa kapytoly I schémy pomoci de minimis na podporu zamestnanosti DM-1/2007 a vyplývajú z podnikateľského zámeru a kalkulácie, predložených k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok."

Dalej citujem z kapitoly I DM-1/2007:
"Pri vyššie uvedených oprávnených výdavkoch v bodoch 1, 4 až 7, 9 až 11 sú pri nákupe nového zariadenia/vybavenia oprávnenými výdavkami len nákup tohto zariadenia/vybavenia vo forme bežných nákladov (t. j. nákup hmotného majetku do 30.000,- Sk a nákup nehmotného majetku do 50.000,- Sk). Pri nákupe nového zariadenia/vybavenia vo forme kapitálových výdavkov (t.j. nákup hmotného majetku nad 30.000,- Sk a nákup nehmotného majetku nad 50.000,- Sk) oprávnenými výdavkami sú len odpisy za príslušné obdobie, ak sa majetok používa výhradne na oprávnené aktivity, prípadne podľa alikvotnej časti. Súčasne platí podmienka, že tento majetok nebol nadobudnutý z akýchkoľvek predchádzajúcich príspevkov z prostriedkov Európskeho Spoločenstva."

Ako mám chápať kapitálové výdavky a hlavne to že oprávnenými výdavkami sú len odpisy za príslušné obdobie, keď majetok mám odpisovať 4 roky a dotáciu mám minúť v priebehu 2 rokov.

Dakujem
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

no tak z uvedeneho ak beru za vydavok odpis, tak do prijmu das takisto len vysku odpisu...

akoby si z dotacie minul len tych 8750,- .... potom jedine kupit toho viac a hlavne v hodnote, aby sa majetok neodpisoval...
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

ČIže zhrniem to.
Chápem tomu asi tak - dotácia bola 95 tis. - PNZD - bežný účet príjem. Počas roka som nakupovala z dotácie a výdavky som postupne písala ako VOZD. Na konci roka ked všetko spočítam tak vyčerpanú dotáciu zapíšem do peňažného denníka do POZD - príjmy celkom. A tu sumu pripočítam k príjmom a odpočítam výdavky číže zistím základ dane? Je to tak? Rozumiem tomu správne?
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

ČIže zhrniem to.
Chápem tomu asi tak - dotácia bola 95 tis. - PNZD - bežný účet príjem. Počas roka som nakupovala z dotácie a výdavky som postupne písala ako VOZD. Na konci roka ked všetko spočítam tak vyčerpanú dotáciu zapíšem do peňažného denníka do POZD - príjmy celkom. A tu sumu pripočítam k príjmom a odpočítam výdavky číže zistím základ dane? Je to tak? Rozumiem tomu správne?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
slavkavar Pozri príspevok
ČIže zhrniem to.
Chápem tomu asi tak - dotácia bola 95 tis. - PNZD - bežný účet príjem. Počas roka som nakupovala z dotácie a výdavky som postupne písala ako VOZD. Na konci roka ked všetko spočítam tak vyčerpanú dotáciu zapíšem do peňažného denníka do POZD - príjmy celkom. A tu sumu pripočítam k príjmom a odpočítam výdavky číže zistím základ dane? Je to tak? Rozumiem tomu správne?
To zvýraznené je správne. Tým, že dáš do POZD sumu vo výške vyčerpanej dotácie, ktorú máš vo VOZD, rozdiel z toho máš nula. Celkom nechápem tú ďaľšiu vetu.
Ak myslíš, že či rozdiel celkových príjmov a výdavkov je základ dane, prípadne čiastkový základ dane, tak áno. Rozumieš tomu správne.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Ta ďalšia veta je asi toľko, že ked si spočítam celkove príjmy tak k ním musim pripočítať aj tu vyčerpanu dotáciu. Takže sa mi zdvihnu príjmy a následkom toho aj základ dane. Tak tomu rozumiem.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Prosím Vás a keď má niekto paušálne výdavky a dostal dotáciu a tiež ju celú nevyčerpal, musí dať celú do príjmov?
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

áno
0 0
LenkaDa LenkaDa

LenkaDa je offline (nepripojený) LenkaDa

heluška Pozri príspevok
Prosím Vás a keď má niekto paušálne výdavky a dostal dotáciu a tiež ju celú nevyčerpal, musí dať celú do príjmov?
Dovolim si upozornit, ze ak ste cerpali dotaciu z UP, tak musite byt uctovnou jednotkou, t. j. nemozete uplatnit percentualne vydavky. Docitala som sa o tom v niektorej z tem "Dotacia z UP" presny nazov neviem, treba pohladat.
0 0
LenkaDa LenkaDa

LenkaDa je offline (nepripojený) LenkaDa

heluška Pozri príspevok
Prosím Vás a keď má niekto paušálne výdavky a dostal dotáciu a tiež ju celú nevyčerpal, musí dať celú do príjmov?
tak tu je k tejto teme diskusia:
dotacia z uradu prace pausalne vydavky nepovolene
bohuzial, nedal sa mi vlozit odkaz na tento link
0 0
Vestman Vestman

Vestman je offline (nepripojený) Vestman

A čo takýto prípad:

V roku 2006:
- SZČO začala podnikať (11/2006)
- dostala dotáciu z ÚP (50 tisíc)
- účtovala skutočné náklady
- príjem tejto dotácie zaúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane. (Dotácia nebola zahrnutá do základu dane, nakoľko nebola dotácia použitá a účtovali sa skutočné náklady - §17/3/h ZDP).
- v roku 2006 neminul z dotácie ani korunu.

V roku 2007:
- účtoval paušálne náklady 40%
- v roku 2007 tiež neminul z dotácie ani korunu

V roku 2008:
- účtuje paušálne náklady 40%
- nakúpil drobný majetok za 50 tisíc (na vykrytie poskytnutej dotácie z roku 2006).

DOTAZ:
Má to urobiť tak, že v roku 2008 zaúčtuje interným dokladom dotáciu vo výške 50 tisíc ako príjem ovplyvňujúci základ dane a nakoľko uplatňuje paušálne náklady (40%) nebude bločky za nákup drobného majetku účtovať do nákladov ale bude ich mať len na zdokladovanie oprávnenosti použitia dotácie?

Aký je Váš názor?

Ďakujem!
0 0
Načítať ďalšie